Jakie wykorzystuje się tektury w branży opakowaniowej?
Rynek opakowań wyróżnia się tym, że wykorzystuje różne rodzaje tektury falistej w celu produkcji opakowań. Taka tektura jest popularna, gdyż wyróżnia się wysoką wytrzymałością, jest stosunkowo lekka i przyjazna środowisku. Wykonane z tektury kartony mogą być z powodzeniem poddawane recyklingowi, dzięki czemu ograniczone zostają zanieczyszczenia środowiska. Jakie rodzaje tekstury są wykorzystywane?
Jaka tektura na opakowania?
Opakowania kartonowe mogą być wytwarzane z kilku różnych rodzajów tektury. Na rynku jest bowiem dostępnych kilka jej rodzajów. Przede wszystkim tekstura może mieć różną gramaturę, która rozpoczyna się zwykle od 350-400 g/m2, a może sięgać nawet 900-1000 g/m2. Różny może być ponadto stopień wykończenia tektury – może być szara, jednostronnie biała, jak i dwustronnie biała. Kolejna cecha określa wykorzystaną w produkcji liczbę warstw – spotkać można tekturę dwuwarstwową, trzywarstwową, pięciowarstwową a nawet siedmiowarstwową. Odmienna może być również wysokość wewnętrznej fali w wybranej tekturze. Tu wyróżniamy oznaczenia B – 2,5-3 mm, C- 3-3,7 mm, E – mikrofala 1,1-1,7 mm, oraz F- 0,6-0,9 mm.
Zdaniem specjalistów z branży opakowaniowej najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego z dwóch rodzajów tektury przy produkcji kartonów. Pierwsza z nich to tektura trójwarstwowa, o fali B,C,E,F oraz gramaturze 320 do 560 g/m2. Druga natomiast to tektura pięciowarstwowa, o fali BC, BE, EF, oraz gramaturze od 560 do 1000 g/m2.
Na jaką teksturę się zdecydować?
To, jaką tekturę zastosujemy uzależnione jest przede wszystkim od jej przeznaczenia. W przypadku, gdy ma ona służyć jedynie jako przekładki pomiędzy delikatnymi przedmiotami w transporcie, to wystarczająca będzie trójwarstwowa, jednak towary wielkogabarytowe zdecydowanie lepiej zabezpieczymy grubszą i bardziej wytrzymałą tekturą pięciowarstwową. Jeśli jednak nie mammy pewności, jaki jej rodzaj sprawdzi się w naszym przypadku i czego dokładnie będziemy potrzebować, to najlepiej skonsultować planowane wykorzystanie z firmą zajmującą się produkcją i dystrybucją opakowań z tektury.