Czy w każdym opakowaniu kartonowym można przechowywać żywność?
Przechowywanie bądź transport żywności nierzadko jest sporym wyzwaniem logistycznym. Należy bowiem odpowiednio dobrać wielkość i rodzaj opakowania, którego kontakt z potrawami nie zaburzy smaku ani jakości jedzenia. Najbezpieczniejszą dla różnego rodzaju ciast, tortów czy innych produktów suchych opcją jest wybranie ogólnodostępnych na rynku pudełek kartonowych. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każde opakowanie kartonowe jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Na jakie kartony papierowe warto się zdecydować?
Z czego zrobione są opakowania kartonowe przeznaczone do kontaktu z żywnością?
Wbrew pozorom, przechowywanie i transport żywności w opakowaniach kartonowych, nie jest niczym przewrotnym. Przy ich użyciu dostarcza się pizzę i inne dania gotowe, transportuje się torty weselne i ciasta, składuje w sklepach owoce i warzywa. Ich największą zaletą jest nie tylko cena, ale także fakt, że, przed złożeniem, zajmują stosunkowo mało miejsca.
W branży spożywczej i przemysłowej najczęściej korzysta się z pudełek wykonanych z tektury falistej lub litej. To tworzywa w pełni bezpieczne i zgodne ze standardami higieny żywności. Opakowania kartonowe nie ogranicza dostępu powietrza, chroni za to jedzenie przed możliwością zetknięcia się z bakteriami i wilgocią. Niezwykle ważną cechą pudełek kartonowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością jest ich odporność na działanie promieni słonecznych. Ekspozycja słoneczna żywności może prowadzić nie tylko do znaczącej utraty smaku, ale także do pogorszenia jakości, a w skrajnych przypadkach także do zepsucia się przygotowanych potraw.
Przechowywanie mięsa w opakowaniach kartonowych
Co ciekawe, opakowania kartonowe znalazły także swoje zastosowanie w zakładach mięsnych. Bez problemu bowiem można w nich przechowywać wyrobi garmażeryjne. W tym wypadku warto jednak zdecydować się na materiał wykazujący się niskim stopniem wsiąkliwości.