Czy każde opakowanie kartonowe nadaje się do kontaktu z żywnością?
Produkty żywnościowe bardzo często zapakowane są w opakowania kartonowe. Nie oznacza to jednak, że każde takie opakowanie nadaje się do pakowania, przechowywania i transportowania żywności. Tego typu kartony muszą spełniać określone prawnie normy i posiadać specjalne atesty.
Jakie opakowania kartonowe nadają się do przechowywania żywności?
Artykuły żywnościowe wymagają stosownego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym zarówno mechanicznych, jak i biologicznych. Oprócz tego opakowania powinny ułatwiać ich magazynowanie, przenoszenie i transportowanie. Kartony przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami. Przede wszystkim powinny być wykonane z materiałów zgodnych ze standardami higieny żywności. W procesie ich produkcji nie może być stosowane bielenie przy pomocy chloru. Bardzo ważne jest, aby zastosowanie znalazły włókna celulozowe o odpowiedniej czystości. Dodatkowo tego typu opakowania kartonowe zwykle pokryte są bezpiecznymi lakierami, które ograniczają przepuszczalność wody i tłuszczów, a jednocześnie są dopuszczone do kontaktu z żywnością. W tym celu używana jest przede wszystkim folia celulozowa. Dzięki temu opakowanie zapewnia lepsze zabezpieczenie dla żywności.
Opakowania kartonowe przystosowane do kontaktu z żywnością są nie tylko bezpieczne, ale również zapewniają stosowne zabezpieczenie dla produktów, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi, zanieczyszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i światłem. Jest to bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniej struktury, a także właściwości smakowych i zapachowych artykułów żywnościowych. Tego typu produkty dostępne są w ofercie Wytwórni Opakowań Kartonowych, czyli producenta opakowań z Zielonej Góry.
Szerokie zastosowanie opakowań kartonowych w branży spożywczej
Opakowania kartonowe mają bardzo szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Występują one w różnych wariantach — od opakowań zbiorczych (np. pudełka klapowe) poprzez niewielkie pojemniki do przechowywania pojedynczych artykułów, np. herbatników.
Kartony są chętnie wykorzystywane w branży cukierniczej. Wykorzystywane są jako np. tacki, podkładki, a także pudełka na ciastka, ciasta, torty i inne wypieki czy desery. Oprócz tego często spotkać się można z kartonowymi kubkami czy talerzykami.